II. Világháború
1942 év június havában szovjet ejtoernyosök tuzharcot vívtak a honvédekkel a község határában. Egy szovjet katona el is esett (Vörös Zászló, 1970. május 10. 5726. sz.).
1944. május 5-én a körorvost, Dr. Vilcsek Hugót elvitték, mert zsidó volt. Auschwitzben a gázkamrában meghalt.
1944. augusztus 23-án a románok átpártoltak a szovjet csapatokhoz és fegyvereiket a németek ellen fordították. A szovjet és román csapatok a németeket üldözték. A németek visszavonultak felrobbantva a Nyárád és Gyertyános - patak hídját. A szovjet katonaság szeptember. 15-én szállta meg a községet.
A felrobbantott hidat a szovjet katonaság a lakosság segítségével egy nap alatt megcsinálta. A községet a szovjet katonaság 6 héten keresztül tartotta megszállva. A szovjet katonaság a templomtornyot megfigyelonek tartotta. A németek észrevették, és a torony bádogfedelét rostává lotték. A templom több mint 11 találatot kapott, kis kaliberu aknát, úgyannyira hogy a fal vakolatában kárt tett. A templomot a katonaság hálóteremnek használta. A cinteremben a templom védelme alatt konyhát állított fel.
Balázs András elbeszélése szerint – aki ott lakott a templom mellett – a katonák a templomi szobrokkal játszottak. A szent Antal szobrát elejtették és darabokra tört. Egyik nap 5 katona jött ki a templomból és egy német lövedék a templom kijárata fölött elrobbant. A katonákat megölte. A német lövedéket a község épületeiben sok kárt tettek. A vasútállomás raktárát felgyújtották. Bereczki M. Antal házának fedelét, Bencze János házának a verendáját lotték le. A patika istállóját gyújtóbombával lotték, leégett. Csadóban Balázs András és Jánosi Ferenc házát, Fehér Imrének 70 kalangya búza asztagját gyújtották fel, leégett. A hídorségben szolgálatot teljesíto katonákat elkísérték a fogságba. A háború végén csak fele tért haza.
Az elkísértek nevei:
Tóth G. Imre
Balogh G. Lajos
Bereczki Sándor (†)
Kovács Gyula
Kilyén Ferenc
Bereczki László (†)
Szalontai Lajos (†)
A Hodos és Szederjes közti harcokban elesett szovjet katonákat az állomás melletti réten temették el. Kb. 70-et. 1947-ben prefektusi rendeletre exhumálták oket, Marosvásárhelyré szállították, és ott a szovjet hosök temetojében temették el.
A II. világháború hosi halottai:
Kovács Pongrácz – repüloornagy
Balogh Imre
Balogh Lajos
Bereczki László
Bereczki Sándor
Dulló Dezso forgalmista
Forrai Antal
Forrai Dénes
Gergely László
Jánosi Antal
Jánosi László
Kovács Tamás
Kovács Antalné (az állomásfonök neje)
Laczkó János
Tóth Ferenc
Marton István
Nemes Sándor gyógyszerész
Szalontai Lajos
Vészi Lajos
Dr. Vilcsek Hugó – orvos
Vajda Dénes (Jánosi Mihály öccse)
Balogh G. Kálmán